Stromboli

Ostrov Stromboli, tvořený pravidelným kuželem stejnojmenné sopky, je bezesporu nejaktivnější sopkou v Evropě, a řadí se i mezi světovou sopečnou elitu. Je to jedna z mála sopek, jejíž erupce probíhají pravidelně v intervalech 10 - 20 minut. A to po celou dobu několika tisíc let lidské přítomnosti na ostrovech! Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Vancori (924 m.n.m.). Sopečná aktivita se však neodehrává na tomto vrcholku, ale o téměř 200 metrů níže, v kráterech na severozápadním úbočím, nad svahem Sciara del Fuoco. Od nejstarších dob byl ostrov znám jako přírodní maják, označující severovýchodní okraj souostroví. V dobách starých Řeků také ostrov dostal jméno podle svého kuželovitého tvaru (strombos). Ostrov nikdy nebyl místem významného osídlení. Částečně za to snad mohl fakt, že zde chybí větší přívětivá rovina, vhodná k jeho vystavění, občasné velké výbuch sopky jistě také nepřispěly k popularitě ostrova. A svoji roli jistě sehrála i přirozená bázeň z přítomnosti neznámých sil. Dnešní vesničky leží při pobřeží, Stromboli na severovýchodě ostrova, a osada Ginostra na jihozápadě. Tradičním zdrojem obživy místních obyvatel byl rybolov, doplněný pěstováním vína (zejména věhlasné odrůdy malvasie) a některých dalších plodin. Dnes se však lovení ryb věnuje jen pár jednotlivců, čím dál více lidí se živí nabízením svých služeb turistům. Přesto si městečko Stromboli uchovává svůj původní charakter: úzké uličky jsou nepřístupné pro auta, a bělostný ráz domků nenarušuje žádná moderní zástavba.

Doporucené výlety

Pizzo Sopra la Fossa (918 m.n.m.) je hlavním cílem naprosté většiny návštěvníků ostrova. Právě odtud se totiž naskýtá nejlepší pohled pro pozorování úchvatného divadla - sopečných erupcí. Nejvhodnější doba nastává po setmění, kdy lávová fontána, vyvrhovaná z kráteru a valící se k moři po svahu Sciara del Fuoco, září do noci jasně rudooranžovou barvou. Ti, kdo se necítí na devítisetmetrové převýšení, mohou erupce pozorovat z hospůdky na Punta Labronzo, zdatní mohou podniknout pod vedením průvodců, kteří dbají na bezpečnost výpravy, tříhodinový výstup k vrcholu. Za namáhavý výstup je je pak každý odměněn nezapomenutelným pohledem na ohnivé fontány, tryskající do výše mnoha desítek metrů. Noční erupce je možné zvěčnit i jednoduchým foťákem. Kdo však touží po kvalitních snímcích, neměl by litovat námahy a vzít sebou přinejmenším stativ, v ideálním případě i externí spoušť zrcadlovku s citlivým filmem. A pak už stačí jen čekat …

Ostrůvek Strombolicchio je asi 2 km vzdálen od pobřeží. Je to holý skalnatý útes, na jehož vrcholku stojí maják. Výlet loďkou je možno spojit i s cestou kolem ohnivého svahu Sciara del Fuoco a s návštěvou osady Ginostra.