Salina

Salina leží asi 4 km severozápadně od ostrova Lipari. Ostrov má charakteristickou siluetu - dva kužele vyhaslých vulkánů Monte di Porri (860 m) a Monte Fosa delle Felci (962 m) oddělené od sebe údolím Valdi Chiesa. Proto byl ostrov ve starověku nazýván Didyme - dvojčata. Je to druhý největší ostrov souostroví, a také jediný, který správně nespadá pod Lipari, ale tvoří ho tři samosprávné farnosti. Ostrov je velmi úrodný, za což vděčí jednak minerálně bohatému sopečnému popelu, a jednak dostatku vodních zdrojů. Roste zde bohatá divoká vegetace, a daří se zde i kaparům, vínu, olivám a dalším plodinám.

Ačkoliv na ostrově není okružní silnice, jsou všechny vesničky (S. Marina Salina na východním pobřeží, Malfa na severním, Rinella na jižním a Pollara na západním) dosažitelné po silnici. Množstvím klesavých a stoupavých úseků je ostrov atraktivní pro fyzicky zdatné cyklisty, ostatní mohou použít dobře fungující síť autobusových spojů.

Doporučené výlety

Výstup na Monte Fossa delle Felci (962 m) je možno uskutečnit přímo z přístavu S. M. Salina, je však nutno překonat několik poněkud exponovanějších úseků (3 hod.). Jednodušší je výstupová cesta z údolí Valdichiesa od kostela Madonna del Terzito, která může u první výstupové varianty sloužit jako sestupová.

Pollara je městečko uzavřené v krásné přírodním amfiteátru na západní straně ostrova. Disponuje krásnou oblázkovou pláží a průzračným mořem. Odvážní mohou dojít až k výhledu na skalní bránu na mysu Perciato