Doprava na Liparské ostrovy

Jun 13, 2006 by Vulputate

Dopravu lze uskutečnit 2 kategoriemi lodí. TRAJEKTY, které dokáží převážet osobní i nákladní automobily, nebo rychlými menšími vznášedly ALISCAFI, která jsou velice rychlá, ale cena jízdného je téměř dvojnásobně vyšší bez možnosti převážet osobní automobily nebo motorku. Nabídneme vám jízdní řády mezi ostrovy, ale upozorňujeme - jste na Sicílii a nemusí vždy platit co je psáno. Je dobré, spoj, který si vyhlédnete na místě dopředu ověřit v prodejně lístků. Stoprocentně se nemůžete spolehnout ani na jízdní řád, který obdržíte v pokladně lodní společnosti. Obecně platí, až na pár vyjímek, že jízdní řád trajektů je mnohem spolehlivější než u Aliscafi. V žádném případě se však nenechte odradit touto lehkou nejistotou. V příjemném prostředí Liparských ostrovů hodina čekání navíc nic neznamená. Neznamená nic pro Sicilany a zjistíte, že ani pro vás. Sicílie je země pohody a beze spěchu.

Jízdní řád trajektů a aliscafů spolu s cenami naleznete na stránkách společnosti SIREMAR, USTICAlines.

Na Liparské ostrovy se hlavně jezdí ze Sicílie z městečka Milazzo a po 1,5 hodinové plavbě je první zastávkou ostrov VULCANO, nejčastěji navštěvovaný ostrov souostroví.

Velice lákavá je možnost dopravy trajektem z Neapole. Po 13 hodinové plavbě se dostanete také na ostrov Vulcano. Tento spoj sice je mnohem dražší, ale pro ty, kteří netrpí mořskou nemocí a chtějí ušetřit 400 Km řízení po dálnici, může být zajímavý. Tento spoj je však nejméně spolehlivý, o čemž se přesvědčila i naše CK.

Lodní dopravu na Liparské ostrovy a mezi jednotlivými ostrovy, obstarávají společnosti SIREMAR, N.G.I

Pokoušeli jsme se naše turisty dopravovat na Vulcano právě tímto spojem. Posunutí termínu odjezdu z Neapole o den, což Vám pochopitelně oznámí až na místě, není vůbec nic divného. Nakonec jsme museli turisty dopravit autobusem až na Sicílii do Milazza a odtud stejnou společností plout na ostrov Vulcano. Na tomto kratším trajektu již bylo vše v pořádku.

Na Sicílii se nejčastěji jezdí trajektem z městečka Villa San Giovanni. Naše CK využívá k plavbě společnost BLUVIA - FERROVIA STATO. Směrovky vás pohodlně dovedou městečkem přímo k pokladnám. V sezóně jezdí každých zhruba 25 minut trajekt. Mimo sezónu téměř každou hodinu.

Doprava na Liparské ostrovy - automobilem nebo vlakem

Pro řidiče máme připravenou trasu se vzdáleností mezi jednotlivými hlavními body včetně platby dálničních poplatků.

Vzhledem k tomu, že vzdálenost od našich hranic až do Milazza, kde se nalodíte na trajekt plující na ostrov , je kolem 2000 km, doporučujeme během cesty přerušit jízdu a odpočinout si v některém z kempů. I tak by bylo dobré, aby v autě necestoval pouze jeden řidič.

Z vlastní zkušenosti se mi jeví jako výhodné dojet až k Pompejím, kde se nachází dva kempy přímo proti východu z vykopávek. V kempu je možné spát v bungalovech nebo ve vlastních stanech.

Určitě nevynechejte návštěvu vykopávek v Pompejích nebo v nedalekém Herkulanu. Také můžete dojet až na parkoviště pod Vesuv, a odtud vystoupat po 30 minutách až k vrcholu. Za příznivého počasí jste odměněni fantastickým výhledem na celý Neapolský záliv.

Po výjezdu z Pompejí na dálnici směrem na Salerno se již za dálnici neplatí. Zhruba na 10 km za Salernem je odbočka naPaestum vzdálené zhruba 20 km. Máte-li rádi antické chrámy, určitě neváhejte je to lahůdka.

Během měsíce února (maximálně v první půli března) budou všechna doporučovaná místa doplněna stručným popisem a fotogalerií.

Dále pak pokračujete velice příjemnou hornatou krajinou po dálnici (opět se spoustou zajímavých míst – popis až během března) do přístavu Villa S. Giovanni odkud se trajektem přeplavíte Do Messsiny. Z ní se vydáte po dálnici směrem na Palermo a asi po 40 km odbočíte přístavu Milazzo. Směrovky Vás pohodlně zavedou do přístaviště. Tam se nalodíte na trajekt a první zastávkou je ostrov Vulcano. Auto určitě vezměte s sebou na ostrov. Nenechávejte ho v Milazzu opuštěné několik dní.

Na ostrově jste naopak v naprostém bezpečí. Ostrovy jsou úplně jiný svět než zbytek Sicílie.

Trasa A : Kaplice (hr. přechod) - Linz - Salzburg - Villach - Udine - Napoli - Pompeje - Messina - Millazzo

číslo silnice

trasa

počet km

B125, A7

Kaplice - Linz

70 km

A1

Linz - Salzburg

138 km

A10

Salzburg - Villach

183 km (tunel u S.Michael cca 150,-ATS)

A2, A23

Villach - Udine

135 km

A4

Udine - Napoli

970 km

A3

Napoli - Pompeje

25 km

A3

Pompeje - Messina

480 km

A20

Messina - Millazzo

40 km

 

 

přibližně 2041 k

Trasa B : Mikulov - Vídeň - Klagenfurt - Villach - Udine - Napoli - Pompeje - Messina - Millazzo

 

 

 

E461

Mikulov - Vídeň

85 km

 

Vídeň - Klagenfurt

311 km

A2

Klagenfurt - Villach

40 km

A2, A23

Villach - Udine

135 km

A4

Udine - Napoli

970 km

A3

Napoli - Pompeje

25 km

A3

Pompeje - Messina

480 km

A20

Messina - Millazzo

40 km

 

 

přibližně 2086 km